Dlaczego bywa że sen nie przynosi wypoczynku ?

Każdy organizm potrzebuje odpoczynku. Pozbawienie snu prowadzi do zaburzeń funkcji większości organów, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Jest to cena jaką płacimy za złożony układ nerwowy wymagający czasu regeneracji po godzinach intensywnej pracy. Istnieje wiele przyczyn dla których pomimo godzin spędzonych w łóżku rano wstajemy zmęczeni.

Wśród częstych jest chrapanie i zespół bezdechu we śnie (inne określenia to: zespół bezdechu sennego, zespół bezdechu podczas snu). Chrapanie to dźwięk powodowany przez drgania części miękkich gardła, który może przyczyniać się do mikrowybudzeń i fragmentacji snu. Chrapaniu często towarzyszą spłycenia lub przerwy w oddychaniu. Stanowią one istotę groźnej i częstej choroby jakim jest zespół bezdechu we śnie (inne określenia to: zespół bezdechu sennego, zespół bezdechu podczas snu). Dotyczy on co najmniej kilku procent społeczeństwa. Powtarzające się wielokrotnie w ciągu snu (nawet kilkaset razy) i trwając nawet dwie minuty bezdechy przyczyniają się do niedotlenienia organizmu (bywa że w ciągu nocy chory łącznie nie oddycha aż do 2-3 godzin), fragmentacji snu a w konsekwencji do wielokrotnego zwiększenia ryzyka chorób sercowo naczyniowych.

 

Krótka biografia

Dr n. med. Maciej Tażbirek, specjalista chorób płuc i chorób wewnętrznych, od ponad 20 lat zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem zespołu bezdechu we śnie. Autor i współautor szeregu publikacji naukowych traktujących o powyższym problemie.

Więcej informacji o mojej pracy zawodowej znajdą Państwo w w dziale "Praktyka zawodowa"

Kontakt

Jeżeli na podstawie własnych obserwacji lub relacji najbliższych, podejrzewacie Państwo występowanie chrapania lub zaburzeń oddychania podczas snu, proszę rozważyć potrzebę konsultacji.

  • Tel: +(48) 604 245 291
  • E-mail bezpośredni: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.