ASTMA

Co to jest astma?

Aktualna definicja mówi o astmie  jako  przewlekłej chorobie zapalnej dróg oddechowych,  której  towarzyszy nadaktywność oskrzeli. Objawia się ona nawracającymi  epizodami świszczącego oddechu, dusznością, uczuciem ściskania w klatce piersiowej i kaszlu. Objawy nasilają się w nocy lub nad ranem. Objawy ustępujące samoistnie lub pod wpływem leczenia. Epizodom  tym zwykle towarzyszy zmienne ograniczenie przepływu powietrza w płucach oceniane  za pomocą badania spirometrycznego

 

Kto choruje na astmę?  

Chorują na nią osoby udzie niezależnie od wieku, rasy i płci. Na świecie na astmę choruje blisko 300 milionów osób.  W Polsce cierpi na nią prawie 2 miliony osób. Problem  ten dotyczy około 5% naszej populacji. U znacznej części osób astma wiąże się z uczuleniem na pospolicie występujące w środowisku alergeny na przykład pyłki roślin (tło atopowe) . Chorzy na astmę atopową często mają także objawy innych chorób alergicznych w tym nieżytu nosa czy zapalenia spojówek.

 

Co wywołuje jej objawy ?

Typowe jest występowanie kaszlu i duszności i kaszlu w nocy i nad ranem. Duszność często występuje po wysiłku fizycznym (rozwija się zwykle po jego zakończeniu).

Wśród czynników powodujące napad astmy częste są:

  • czynniki drażniące (np. drażniące środki chemiczne, aerozole)
  • dym tytoniowy (czynne lub bierne narażenie na dym tytoniowy) lub zanieczyszczenia powietrza
  • silne emocje, stres
  • u chorych na astmę o podłożu alergicznym kontakt z alergenem (np. narażenie na kurz, pyki roślin i inne)
  • niektóre leki (np. kwas acetylosalicylowy)  

Krótka biografia

Dr n. med. Maciej Tażbirek, specjalista chorób płuc i chorób wewnętrznych, od ponad 20 lat zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem zespołu bezdechu we śnie. Autor i współautor szeregu publikacji naukowych traktujących o powyższym problemie.

Więcej informacji o mojej pracy zawodowej znajdą Państwo w w dziale "Praktyka zawodowa"

Kontakt

Jeżeli na podstawie własnych obserwacji lub relacji najbliższych, podejrzewacie Państwo występowanie chrapania lub zaburzeń oddychania podczas snu, proszę rozważyć potrzebę konsultacji.

  • Tel: +(48) 604 245 291
  • E-mail bezpośredni: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.