ASTMA A RYZYKO POWIKŁAŃ PO ZABIEGACH OPERCYJNYCH
Astma przyczynia się do zwiększenia ryzyka powikłań oddechowych zarówno podczas jak i po operacji. Ryzyko zależne jest nie tylko od rodzaju operacji ale i od stopnia kontroli astmy. Ryzyko jest istotnie wyższe u pacjentów po zabiegach w obrębie klatki piersiowej i nadbrzusza. Także na jego zwiększenie ma wpływ zastosowanie intubacji dotchawiczej.
Przed planowanym zabiegiem u chorego z astmą powinna być wykonana spirometria wraz z konsultacją specjalisty (pulmonologa lub alergologa). Termin konsultacji powinien uwzględniać ewentualna konieczność modyfikacji leczenia u osób z astma częściowo kontrolowana lub niekontrolowana. W przypadku uczulenia na leki konieczne jest poinformowanie o tym lekarza w celu uwzględnienia tych informacji podczas wyboru leków do znieczulenia. Także konieczność stosowanie glikokortysterydów ogólnoustrojowych w ciągu ostatnich 6 miesięcy powyżej 3 tyg. wpływa na zalecenia w okresie okołooperacyjnym.
Zapamiętaj. Astma przyczynia się do zwiększenia ryzyka powikłań oddechowych zarówno podczas jak i po operacji. Jeśli chorujesz na astmę i rozważane jest u Ciebie leczenie zabiegowe wskazana jest u Ciebie ocena efektywności terapii (stopnia kontroli) i ewentualna modyfikacja leczenia w okresie okołozabiegowym.
Materiał opracowano na podstawie rozdziału Astma w podręczniku Interna Szczeklika 2013