ASTMA A RYZYKO POWIKŁAŃ PO ZABIEGACH OPERCYJNYCH

ASTMA A RYZYKO POWIKŁAŃ  PO ZABIEGACH OPERCYJNYCH

Astma przyczynia się do zwiększenia ryzyka  powikłań  oddechowych zarówno podczas jak i po operacji. Ryzyko zależne jest nie tylko od rodzaju operacji ale i od stopnia kontroli astmy. Ryzyko jest istotnie wyższe u pacjentów po zabiegach w obrębie klatki piersiowej i nadbrzusza. Także na jego zwiększenie ma wpływ zastosowanie intubacji dotchawiczej.

Przed planowanym zabiegiem u chorego z astmą powinna być wykonana spirometria wraz z konsultacją specjalisty (pulmonologa lub alergologa).  Termin konsultacji powinien uwzględniać ewentualna konieczność modyfikacji leczenia u osób z astma częściowo kontrolowana lub niekontrolowana. W przypadku uczulenia na leki konieczne jest poinformowanie o tym lekarza w celu uwzględnienia tych informacji podczas wyboru leków do znieczulenia. Także konieczność stosowanie glikokortysterydów ogólnoustrojowych w ciągu ostatnich 6 miesięcy powyżej 3 tyg. wpływa na zalecenia w okresie okołooperacyjnym.

Zapamiętaj. Astma przyczynia się do zwiększenia ryzyka  powikłań  oddechowych zarówno podczas jak i po operacji. Jeśli chorujesz na astmę i rozważane jest u Ciebie leczenie zabiegowe wskazana jest u Ciebie ocena efektywności terapii (stopnia kontroli) i ewentualna modyfikacja leczenia w okresie okołozabiegowym. 

 

Materiał opracowano na podstawie rozdziału Astma w podręczniku Interna Szczeklika 2013

 

Krótka biografia

Dr n. med. Maciej Tażbirek, specjalista chorób płuc i chorób wewnętrznych, od ponad 20 lat zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem zespołu bezdechu we śnie. Autor i współautor szeregu publikacji naukowych traktujących o powyższym problemie.

Więcej informacji o mojej pracy zawodowej znajdą Państwo w w dziale "Praktyka zawodowa"

Kontakt

Jeżeli na podstawie własnych obserwacji lub relacji najbliższych, podejrzewacie Państwo występowanie chrapania lub zaburzeń oddychania podczas snu, proszę rozważyć potrzebę konsultacji.

  • Tel: +(48) 604 245 291
  • E-mail bezpośredni: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.